Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2017

Λαμπάδα στο μπόι τους!

Candle on their height!

In an appalling in terms of entertainment game, Kerkyra and Panetolikos came tied with no goals (0-0), with the goalkeepers of both teams are the protagonists. He caught Shootout Kyriakides.

Candle in the height of their goalkeepers should light Michalis Grigoriou and Makis Chavos. In an appalling in terms of entertainment game, Kerkyra and Panetolikos came tied with no goals (0-0), with the goalkeepers of both teams stand in ... their height and keep the zero! He caught Shootout Kyriakides, took the degree at the finale Koutzavasilis high interference to a nearby shot Papadopoulos.

The match

Bad rhythm in the game. Both teams made many mistakes in midfield, the possible duels prevailed, while steps ahead in two outbreaks were not! The Panaitolikos had possession (59% -41%) but extremely Corfu defending himself and was looking scored in counter-attack, betting on quick attacking midfielder of the line, but the first good chance in the match belonged to the guests.

It was the 34th minute when Ray came in from the left in the region, made a cross, the ball Lay in Spinoula and went to hang Koutzavasili but for good fortune stopped the crossbar! This phase is "awakened" Corfu that three minutes later won a penalty in hand Tsokani. However, Kyriakides was defeated by the white mark Thuram, falling right in the left corner. At 42 'the Agriniotes threatened but Koutzavasilis takes double effort miss Ray.

The Chavos was disappointed by his team wanted to change the wrongs of the first part and the repeat start proceeded in two changes, passing on their pitch and Rodriguez Bravo (in the ditch and Marcos Paulo positions). The rate was better, but still not enough steps were ahead in both homes and when this happened, the two goalkeepers ... cleaned!

The Panaitolikos had the first good chance to repeat. Shortly after the completion of a time in the match, then, Rosa made a great effort and shot inside the area but the Koutzavasilis said 'no' and 72 'Kyriakides blocked the shot of John. Six minutes later, the porter of Agrinio reacted properly again in shot Douala. The minutes went by, the hosts showed be accommodated with a draw. However, the visitors showed willingness to "hit" the match.

82 'Lopez made great effort and shot inside the area but the Koutzavasilis drove hard, while five minutes later the Muñoz shot went just wide. By completing 90 minutes not, the Agriniotes had their best chance in the match but failed Papadopoulos from near defeat Koutzavasili, that kept the great extent to his team.

Corfu (Michael Gregory): Koutzavasilis, Gomes (84 'George), Ntimitrofski, Zaradoukas, Spinoulas, Keita, Siontis, John Kontos (60' Pamlidis), K. Diogo (68 'Douala), Thuram.

On the bench: Arabatzis, Zorntao Diogo, Gromitsaris, O'Neal.

Panaitolikos (Makis Chavos): Kyriakides, Fly, Kusan, trench (46 'Rodriguez) Tsokanis, Makos, Marcos Paulo (46' Bravo), Ray, Rosa (84 'Munoz), Lopez, Papadopoulos.

On the bench: Kavousakis, Papazoglou Koutromanos, Markovski.

Referee: Praxiteles Zahariades (Macedonia)
===Λαμπάδα στο μπόι τους!

Σε ένα κάκιστο από άποψη θεάματος παιχνίδι, Κέρκυρα και Παναιτωλικός ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0), με τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων να είναι οι πρωταγωνιστές. Έπιασε πέναλτι ο Κυριακίδης.

Λαμπάδι στο μπόι των τερματοφυλάκων τους πρέπει να ανάψουν Μιχάλης Γρηγορίου και Μάκης Χάβος. Σε ένα κάκιστο από άποψη θεάματος παιχνίδι, Κέρκυρα και Παναιτωλικός ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0), με τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων να στέκονται στο... ύψος τους και να κρατάνε το μηδέν! Έπιασε πέναλτι ο Κυριακίδης, κράτησε τον βαθμό στο φινάλε ο Κουτζαβασίλης με μεγάλη επέμβαση σε κοντινό σουτ του Παπαδόπουλου.

Το ματς

Κακός ο ρυθμός στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής, οι δυνατές μονομαχίες κυριαρχούσαν, ενώ φάσεις μπροστά στις δύο εστίες δεν υπήρχαν! Ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή (59%-41%) αλλά η Κέρκυρα αμυνόταν εξαιρετικά και έψαχνε το γκολ στην κόντρα-επίθεση, ποντάροντας στη γρήγορη μεσοεπιθετική της γραμμή, ωστόσο η πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς ανήκε στους φιλοξενούμενους.

Ήταν το 34ο λεπτό όταν ο Ρέι μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έκανε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε στον Σπίνουλα και πήγε να κρεμάσει τον Κουτζαβασίλη αλλά για καλή του τύχη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι! Αυτή η φάση «ξύπνησε» την Κέρκυρα που τρία λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τσοκάνη. Ωστόσο, ο Κυριακίδης νίκησε από την άσπρη βούλα τον Τουράμ, πέφτοντας σωστά στην αριστερή του γωνία. Στο 42’ οι Αγρινιώτες απείλησαν αλλά ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Ρέι.

Ο Χάβος ήταν απογοητευμένος από την ομάδα του, θέλησε να αλλάξει τα κακώς κείμενα του πρώτου μέρους και στο ξεκίνημα της επανάληψης προχώρησε σε δύο αλλαγές, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Ροντρίγκες και Μπράβο (στις θέσεις των Χαντάκια και Μάρκος Πάουλο). Ο ρυθμός ήταν καλύτερος, ωστόσο πάλι αρκετές φάσεις δεν υπήρχαν μπροστά στις δύο εστίες και όποτε συνέβη αυτό, οι δύο τερματοφύλακες… καθάρισαν!

Ο Παναιτωλικός είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στην επανάληψη. Λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας στο ματς, λοιπόν, ο Ρόσα έκανε ωραία προσπάθεια και σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Κουτζαβασίλης του είπε «όχι», ενώ στο 72’ ο Κυριακίδης μπλόκαρε το σουτ του Ιωάννου. Έξι λεπτά αργότερα, ο πορτιέρε των Αγρινιωτών αντέδρασε ξανά σωστά, σε σουτ του Ντουαλά. Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι έδειξαν να βολεύονται με την ισοπαλία. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν διάθεση να «χτυπήσουν» το ματς.

Στο 82’ ο Λόπες έκανε ωραία προσπάθεια και το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Κουτζαβασίλης έδιωξε δύσκολα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα το σουτ του Μουνιός πέρασε λίγο άουτ. Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών δε, οι Αγρινιώτες είχαν την καλύτερή τους ευκαιρία στο ματς αλλά ο Παπαδόπουλος δεν κατάφερε από κοντά να νικήσει τον Κουτζαβασίλη, που κράτησε τον σπουδαίο βαθμό για την ομάδα του.

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Γκόμες (84’ Γεωργίου), Ντιμιτρόφσκι, Ζαραδούκας, Σπίνουλας, Κεϊτά, Σιόντης, Ιωάννου, Κόντος (60’ Παμλίδης), Κ. Ντιόγκο (68’ Ντουαλά), Τουράμ.

Στον πάγκο: Αραμπατζής, Ζορντάο Ντιόγκο, Γρομητσάρης, Ονίλο.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας (46’ Ροντρίγκες), Τσοκάνης, Μάκος, Μάρκος Πάουλο (46’ Μπράβο), Ρέι, Ρόσα (84’ Μουνιός), Λόπες, Παπαδόπουλος.

Στον πάγκο: Καβουσάκης, Παπάζογλου, Κουτρομάνος, Μαρκόβσκι.

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)

Πηγή: Σπορ FM