Παρασκευή 4 Οκτωβρίου 2024

Από ένα γκολ και μία κόκκινη είχαν Μαρσέιγ και Ανζέ σε μία «μάχη» δίχως νικητή

Marseille and Angers had one goal and one red card in a "battle" without a winner

Unexpected home setback for Marseille as they couldn't beat Angers inside the Velodrome, with the game tied at 1-1.

Marseille threw away their chance to step on top of Ligue 1, if only temporarily, as they drew 1-1 with Angers, for the 7th matchday of the championship.

Both teams got two reds in record time in the first half, but neither could steal the victory even in the final.

A poor start for the visitors, with Rao Lisoa sent off in the 26th minute with a straight red card after a very harsh tackle on an opponent, with the visitors down to 10 men early on.

Marseille followed the same path, as Maupe, first in the 27th minute and then in the 30th minute, saw two consecutive yellow cards, leaving his team with one less player.

The goal for the home side came in the 51st minute as Rowe beat the opposition keeper with a superb finish to give his side the lead, making it 1-0.

But the joy in the Velodrome didn't last long, with the guests immediately finding an answer. Just three minutes later, El Melali with an amazing free kick did not leave Rouli room to react, with the Argentine not being able to prevent the fatality. The guests managed to maintain this 1-1 until the end of the match, taking an important point in the economy of the championship.

Montpellier-Marseille (21:45)

*** Από ένα γκολ και μία κόκκινη είχαν Μαρσέιγ και Ανζέ σε μία «μάχη» δίχως νικητή

Απρόσμενο εντός έδρας «στραβοπάτημα» για τη Μαρσέιγ, καθώς δεν μπόρεσε να λυγίσει την Ανζέ μέσα στο Βελοντρόμ, με το παιχνίδι να κολλάει στο 1-1.

Η Μαρσέιγ πέταξε στα… σκουπίδια την ευκαιρία της να πατήσει στην κορυφή της Ligue 1, έστω και προσωρινά, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Ανζέ, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Δύο κόκκινες σε χρόνο… ρεκόρ πήραν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, καμία όμως δεν μπόρεσε να κλέψει τη νίκη έστω και στο φινάλε.

Κακό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, με τον Ράο Λισόα να αποβάλλεται στο 26ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα πάνω σε αντίπαλο, με τους φιλοξενούμενους να μένουν πολύ νωρίς με 10 παίκτες.

Τον ίδιο δρόμο ακολούθησε και η Μαρσέιγ, καθώς ο Μοπέ, πρώτα στο 27’ και μετά στο 30’ αντίκρισε δύο απανωτές κίτρινες κάρτες με αποτέλεσμα να αφήνει και αυτός με παίκτη λιγότερο την ομάδα του.

Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 51ο λεπτό με τον Ρόου να νικάει με υπέροχο πλασέ τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του, κάνοντας το 1-0.

Η χαρά στο Βελοντρόμ όμως δεν κράτησε πολύ, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν άμεσα απάντηση. Μόλις τρία λεπτά μετά ο Ελ Μελάλι με μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ρούλι, με τον Αργεντινό να μην μπορεί να αποσοβήσει το μοιραίο. Οι φιλοξενούμενη κατάφεραν να διατηρήσουν αυττό το 1-1 μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης παίρνοντας έναν σημαντικό βαθμό στην οικονομία του πρωταθλήματος.