Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2024

Gialova - Fenerbahce 90-97: Woke up in the fourth quarter and took the victory in overtime before the EuroLeague's week

Fenerbahce prevailed 97-90 against Gialova in overtime before the first week of the EuroLeague.

A narrow win for Fenerbahce on Saturday afternoon (12/10), with Jasikevicius' side beating Yalovaspor 97-90 in overtime ahead of the EuroLeague's opening week.

The hosts were in front for 39 minutes, with Fenerty tying the score at 83-83 on Nicolo Meli's buzzer-beater.

In the last phase of the match, Meli found himself at the shooting line, he missed both. The rebound ended up in the hands of the guests, with the Italian finding the shot from 45 degrees and sending the match to overtime.

There, Fenerbahce was superior and cleared the case - victory, with the protagonists of Hayes Davis (22 points) and Meli (9 points).

The quarters: 26-25, 44-34, 65-57, 83-83, 90-97

*** Γιάλοβα - Φενέρμπαχτσε 90-97: Ξύπνησε στο δ' δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη στην παράταση πριν τη διαβολοβδομάδα της EuroLeague

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε δύσκολα με 97-90 της Γιάλοβα στην παράταση πριν την πρώτη διαβολοβδομάδα της EuroLeague.

Οριακή νίκη για τη Φενέρμπαχτσε το απόγευμα του Σαββάτου (12/10), με την ομάδα του Γιασικεβίτσιους να επικρατεί εκτός έδρας με 97-90 της Γιάλοβασπορ στην παράταση πριν την πρώτη διαβολοβδομάδα της EuroLeague.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ για 39 λεπτά, με τη Φενέρ να ισοφαρίζει σε 83-83 με buzzer-beater του Νικολό Μέλι.

Στην τελευταία φάση του ματς, ο Μέλι βρέθηκε στη γραμμή των βολών, αστόχησε και στις δύο. Το ριμπάουντ κατέληξε στα χέρια των φιλοξενούμενων, με τον Ιταλό να βρίσκει το σουτ από τις 45 μοίρες και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Εκεί η Φενέρμπαχτσε ήταν ανώτερη και καθάρισε υπόθεση - νίκη, με πρωταγωνιστές τους Χέιζ Ντέιβις (22 πόντοι) και Μέλι (9 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 44-34, 65-57, 83-83, 90-97

Πηγή: Sport 24.gr