Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2024

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 29-4: Πρεμιέρα... μονόλογος για τις «ερυθρόλευκες»

Olympiacos - AEK 29-4: Premiere... monologue for the "red and white"

Olympiacos opened the new season with a right hand, beating AEK 29-4 at the Piraeus swimming pool, in a match where it managed to keep a clean sheet in two of the four eight minutes.

Olympiacos turned the match against AEK into a performance for one role, starting the A1 women's polo championship with a wide victory (28-4).

The winners of this year's Super Cup in Greece faced absolutely no problems against AEK, taking the reins of the match from very early on. In fact, the first half was enough to end the case of victory, since the "red and white" were ahead with 13 goals (14-1).

The second half was procedural, giving the Olympiakos coach the opportunity to test and give time to all his athletes. The substitute goalkeeper also took time. What was important for the Greek champions was the plurality in scoring and the efficiency of Santa and Andrews, who each scored six goals.

The eight minutes: 6-1, 8-0, 7-3, 8-0

*** Ολυμπιακός - ΑΕΚ 29-4: Πρεμιέρα... μονόλογος για τις «ερυθρόλευκες»

Πρεμιέρα με το δεξί στη νέα σεζόν έκανε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας στο κολυμβητήριο του Πειραιά με 29-4 της ΑΕΚ, σε ένα ματς όπου κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του στα δύο από τα τέσσερα οκτάλεπτα.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση κόντρα στην ΑΕΚ ο Ολυμπιακός, ξεκινώντας με ευρεία νίκη (28-4) το πρωτάθλημα της Α1 γυναικών στο πόλο.

Οι νικήτριες του φετινού Super Cup στην Ελλάδα δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στην ΑΕΚ, παίρνοντας από πολύ νωρίς τα ηνία στο ματς. Μάλιστα, το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για να... τελειώσει η υπόθεση νίκη, μιας και οι «ερυθρόλευκες» ήταν μπροστά με 13 τέρματα (14-1).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικό, δίνοντας την ευκαιρία στον κόουτς του Ολυμπιακού να κάνει δοκιμές και να δώσει χρόνο σε όλες τις αθλήτριές του. Χρόνο πήρε και η αναπληρωματική τερματοφύλακας. Στα σημαντικά για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας ήταν ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα και η αποτελεσματικότητα των Σάντα και Άντριους, οι οποίες πέτυχαν από έξι γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 8-0, 7-3, 8-0

Πηγή: Gazzetta.gr