Live Skcorer

Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2024

Έγραψε ιστορία ο ΟΦΗ με νίκη στην πρώτη του ευρωπαϊκή αποστολή

OFI made history with a victory in its first European mission

With a performance that impressed, OFI scored a historic 3-0 sets victory over Serbia's Vojvodina.

This was the first European victory for OFI, which showed its mood early on and left no room for reaction to the hosts.

Giannis Kalmazidis' team was completely dominant throughout the match, taking advantage of the excellent performance of the attacking trio of Makinen, Mihailovic and Formela, as well as the experience of Letskov. The visitors were more effective on serve, with Mihajlovic and Makinen creating serious problems for the Serbs.

OFI took an early lead and despite Vojvodina's attempts to react, managed to close the set with a Makinen block (23-25).

In the second set, the Serbians started better, but OFI quickly equalized and with a run of points took the lead. An ace by Mihajlovic won the set (22-25).

OFI continued at the same pace in the third set and with two consecutive aces from Mihajlovic, they took a significant lead. Makinen put the final stamp on the victory with a strong match (23-25).

The sets: 23-25, 22-25, 23-25.

OFI (Kalmazidis): Makinen 18 (18/31, 3 aces, 67% reception), Ramos 1 (1/4), Andreadis 4 (4, 4/6, 1 block), Formula 13 (13/28, 65% sub.), Mihailovic 17 (17, 17/31, 5 aces), Letskov 3 (2/2, 1 block), Michelakis (l, 69% sub. 25% excellent), Bartakjian, Gonas, Roumeliotakis.

*** Έγραψε ιστορία ο ΟΦΗ με νίκη στην πρώτη του ευρωπαϊκή αποστολή

Με μια εμφάνιση που εντυπωσίασε, ο ΟΦΗ σημείωσε μια ιστορική νίκη με 3-0 σετ επί της σέρβικης Βοϊβοντίνα.

Αυτή ήταν η πρώτη ευρωπαϊκή νίκη για τον ΟΦΗ, που έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ήταν απόλυτα κυρίαρχη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, εκμεταλλευόμενη την εξαιρετική απόδοση της επιθετικής τριάδας Μάκινεν, Μιχαίλοβιτς και Φορμέλα, καθώς και την εμπειρία του Λέτσκοφ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στο σερβίς, με τον Μιχαίλοβιτς και τον Μάκινεν να δημιουργούν σοβαρά προβλήματα στην υποδοχή των Σέρβων.

Ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα από νωρίς και παρά τις προσπάθειες της Βοϊβοντίνα να αντιδράσει, κατάφερε να κλείσει το σετ με ένα μπλοκ του Μάκινεν (23-25).

Στο δεύτερο σετ οι Σέρβοι ξεκίνησαν καλύτερα, αλλά ο ΟΦΗ ισοφάρισε γρήγορα και με ένα σερί πόντων πήρε το προβάδισμα. Ένα άσος του Μιχαίλοβιτς έδωσε τη νίκη στο σετ (22-25).

Ο ΟΦΗ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό στο τρίτο σετ και με δύο συνεχόμενους άσσους του Μιχαίλοβιτς, απέκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα. Ο Μάκινεν έβαλε την τελική σφραγίδα στη νίκη με ένα δυνατό ματς (23-25).

Τα σετ: 23-25, 22-25, 23-25.

ΟΦΗ (Καλμαζίδης): Μάκινεν 18 (18/31, 3 άσους, 67% υπόδοχή), Ράμος 1 (1/4), Ανδρεάδης 4 (4, 4/6, 1 μπλοκ), Φορμέλα 13 (13/28, 65% υποδ.), Μιχαήλοβιτς 17 (17, 17/31, 5 άσους), Λέτσκοφ 3 (2/2, 1 μπλοκ), Μιχελάκης (λ, 69% υποδ. 25% άριστες), Μπαρτακτζιάν, Γκόνας, Ρουμελιωτάκης.

Πηγή: SDNA.gr