Κυριακή 14 Μαρτίου 2021

Απίστευτα πράγματα στην Ολλανδία: Τρία αυτογκόλ σε ένα ημίχρονο (video)

Unbelievable things in the Netherlands: Three own goals in one half (video)

They probably confused the hosts in a match of the Dutch championship

Unbelievable and yet true what happened in a match of the Dutch championship. Specifically, Alkmaar prevailed 4-1 over Twente, but what is left are the three own goals scored in one half and especially in 17 minutes.

The hosts made it 2-0 with an own goal by Dumic in the 22nd minute and 3-0 with a blunder by goalkeeper Dromel in the 34th minute, while the visitors reduced Goodmundson to scoring in the home of AZ in the 40th minute.

See what happened in the match

*** Απίστευτα πράγματα στην Ολλανδία: Τρία αυτογκόλ σε ένα ημίχρονο (video)

Μάλλον μπέρδεψαν τις εστίες σε αγώνα του ολλανδικού πρωταθλήματος

Απίστευτα και όμως αληθινά όσα συνέβησαν σε αγώνα του ολλανδικού πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα η Άλκμααρ επικράτησε 4-1 της Τβέντε ωστόσο αυτό που έμεινε είναι τα τρία αυτογκόλ που σημειώθηκαν σε ένα ημίχρονο και ειδικότερα σε 17 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με αυτογκόλ του Ντούμιτς στο 22' και το 3-0 με γκάφα του γκολκίπερ Ντρόμελ στο 34', ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 40' τον Γκούντμουντσον να σκοράρει στην εστία της ΑΖ.