Greek rowing is celebrating yet another gold medal at the under-23 World Championships held in Varese, Italy.

The "perpetrator" of the new success for the Greek oars, which follows yesterday's "first" of Christina Bourbous and Evangelia Fragou in the double-handed final, is Evangelia Anastasiadou, who won first place in the lightweight skiff final.

The Greek athlete completed her effort in 7:40.82 and left Elis Ozbai from Turkey in second place (7:43.81), while the bronze medal went to the Italian Giulia Clerici (7:49.07).

*** Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Αναστασιάδου στο σκιφ ελαφρών βαρών

Η Ευαγγελία Αναστασιάδου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κάτω των 23 ετών

Ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο πανηγυρίζει η ελληνική κωπηλασία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κάτω των 23 ετών που διεξάγεται στο Βαρέζε της Ιταλίας.

«Δράστης» της νέας επιτυχίας για τα ελληνικά κουπιά, η οποία ακολουθεί τη χθεσινή «πρωτιά» των Χριστίνας Μπούρμπου και Ευαγγελίας Φράγκου στον τελικό της δικώπου, είναι η Ευαγγελία Αναστασιάδου που κατέκτησε την πρώτη θέση στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών.

Η Ελληνίδα αθλήτρια ολοκλήρωσε την προσπάθειά της σε 7:40.82 και άφησε στην δεύτερη θέση την Ελίς Οζμπάι από την Τουρκία (7:43.81), ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Ιταλίδα Τζιούλια Κλερίτσι (7:49.07).

Πηγή: To10.gr