Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2024

Κυρίαρχος και ωραίος ο ανανεωμένος Παναθηναϊκός κόντρα στην Σενουά

Dominant and beautiful the renewed Panathinaikos against Senois

Panathinaikos with a very good performance prevailed with a 3-0 set against Senoua and took a decisive step for the "32" of the Challenge Cup.

The renewed Panathinaikos was excellent in the first official match. The team of Dimitris Andreopoulos defeated Swiss Senois 3-0 and now has one foot in the next phase of the Cev Challenge Cup.

The first set started with both teams going point to point. But the "greens" led by Elgert who had three aces, got a small difference (10-7), the guests immediately reduced (13-12), but the home team did not hesitate and again increased the difference to +5 (20-15 ) and took the first set 25-21.

The same scenario in the second set, with the two opponents going... hand in hand in the score, with the points coming mostly from service errors until 17-17. There, Panathinaikos got a difference of +3 (20-17), continued to press and went to +4 (23-19), until he managed to win the second set with 25-20 after a mistake by Curic.

In the third set, Panathinaikos took the lead early on (7-4), Senua with points mainly from Curic tied the score at 10-10, but the "greens" were more determined, they took a lead again (15-11) , after the set went point by point with the distance remaining at four and finally the "clover" won the third set with 25-20. Now he needs 2 sets in the repeat of Geneva to celebrate the qualification.

*** Κυρίαρχος και ωραίος ο ανανεωμένος Παναθηναϊκός κόντρα στην Σενουά

Ο Παναθηναϊκός με πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε με 3-0 σετ της Σενουά και έκανε αποφασιστικό βήμα για τους «32» του Challenge Cup.

Εξαιρετικός στο πρώτο επίσημο ματς ο ανανεωμένος Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου νίκησε με 3-0 την Ελβετική Σενουά και πλέον είναι με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του Cev Challenge Cup.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Όμως οι «πράσινοι» με πρωταγωνιστή τον Έλγκερτ που είχε τρεις άσους, πήραν μια μικρή διαφορά (10-7), οι φιλοξενούμενοι μείωσαν άμεσα (13-12), όμως οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και ξανάανεβασαν την διαφορά στο +5 (20-15) και πήραν το πρώτο σετ με 25-21.

Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν... χέρι χέρι στο σκορ, με τους πόντους να έρχονται κυρίως από λάθη στα σερβίς μέχρι το 17-17. Εκεί ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά με +3 (20-17), συνέχισε να πιέζει και πήγε στο +4 (23-19), ώσπου κατάφερε να πάρει το δεύτερο σετ με 25-20 μετά από λάθος του Κιούρικ.

Στο τρίτο σετ πήρε από νωρίς... κεφάλι στο σκορ ο Παναθηναϊκός (7-4), η Σενουά με πόντους κυρίως από τον Κιούρικ ισοφάρισε σε 10-10, αλλά οι «πράσινοι» ήταν πιο αποφασιστικοί, ξαναπήραν διαφορά (15-11), μετά το σετ πήγαινε πόντο πόντο με την απόσταση να παραμένει στους τέσσερις και εν τέλει το «τριφύλλι» κατέκτησε και το τρίτο σετ με 25-20. Πλέον χρειάζεται 2 σετ στον επαναληπτικό της Γενεύης ώστε να πανηγυρίσει την πρόκριση.

Πηγή: SDNA.gr