Milena Kontou and Evangelia Anastasiadou, after winning the gold medal at the U23 World Championship in Canada, were also crowned European champions in their category, in the lightweight double sculls.

In Edirne, the two Greek rowers finished first with a time of 7:02.18, leaving behind Italy (7:11.17) and Poland (7:15.55).

This victory comes to add to the already rich resume of the two athletes, who have also won an Olympic medal. Kontou, together with Zoe Fitsiou, won the bronze medal at the Paris Olympic Games, while Anastasiadou, with Christina Bourbou, finished in sixth place in the Dikopou final.

In a very competitive final in the boys' skiff at the European K23, Panagiotis Makrygiannis, although his category is smaller, took 3rd place and the bronze medal with a time of 6:49.82. In second place with just 30 centimeters less 6:49.52 was the independent Alexander Kowalski, while Turkos Ege was first with 6:46.62.

Evangelia Fragou, who took 3rd place in the final of the girls' skiff with a time of 7:39.00, climbed to the podium of the European K23. Independent Marina Matveeva, who finished in 7:38.21, took second place by a few centimeters, while the gold went to Jansen from Switzerland with 7:28.56.

Third place and bronze medal for the boys' double sculls and Apostolos Lykomitros and Zisi Boukouvala who finished in 6:39.38 behind Romania (6:36.63) and the independent boat (6:37.99).

Nicoletta Drogala and Nefeli Dara took the bronze medal in 7:41.40, while the gold went to Romania with 7:24.39 and the silver to Poland with 7:34.12.

With another bronze medal, the 5th overall, the European championship was completed for the Greek crews. Gabriela Lioliou and Valia Lykomitrou won it in the double skiff final, finishing in 7:14.71. The gold went to Romania with 7:04.35 and the silver to Poland with 7:10.78. In addition to the 6 medals, there were also four 4th places while only one crew was left out of the final

*** «Χρυσές» και στο Ευρωπαϊκό Κ23 οι Κοντού-Αναστασιάδου!

Συνεχίζουν ακάθεκτες οι επιτυχίες των Ελλήνων κωπηλατών στις διεθνείς διοργανώσεις.

Η Μιλένα Κοντού και η Ευαγγελία Αναστασιάδου, έπειτα από την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ23 στον Καναδά, στέφθηκαν και πρωταθλήτριες Ευρώπης στην κατηγορία τους, στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών.

Στην Αδριανούπολη, οι δύο Ελληνίδες κωπηλάτες τερμάτισαν πρώτες με χρόνο 7:02.18, αφήνοντας πίσω τους την Ιταλία (7:11.17) και την Πολωνία (7:15.55).

Αυτή η νίκη έρχεται να προστεθεί στο ήδη πλούσιο βιογραφικό των δύο αθλητριών, οι οποίες έχουν κατακτήσει και ολυμπιακό μετάλλιο. Η Κοντού, μαζί με τη Ζωή Φίτσιου, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, ενώ η Αναστασιάδου, με την Χριστίνα Μπούρμπου, τερμάτισε στην έκτη θέση στον τελικό της Δικώπου.

Σε ένα πολύ ανταγωνιστικό τελικό στο σκιφ αγοριών στο Ευρωπαϊκό Κ23 ο Παναγιώτης Μακρυγιάννης αν και η κατηγορία του είναι μικρότερη πήρε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 6:49.82. Στη δεύτερη θέση με μόλις 30 εκατοστά λιγότερα 6:49.52 ο ανεξάρτητος Αλεξαντρ Κοβαλσκι ενώ πρώτος ήταν ο Τούρκος Εγκέ με 6:46.62.

Στο βάθρο του Ευρωπαϊκού Κ23 ανέβηκε η Ευαγγελία Φράγκου που πήρε την 3η θέση στο τελικό του σκιφ κοριτσιών με χρόνο 7:39.00. Δεύτερη θέση για ελάχιστα εκατοστά η ανεξάρτητη Μαρινα Ματβέεβα που τερμάτισε σε 7:38.21 ενώ το χρυσό πήρε Γιάνσεν από την Ελβετία με 7:28.56.

Τρίτη θέση και χάλκινο μετάλλιο για την δίκωπο των αγοριών και τους Απόστολο Λυκομητρο και Ζήση Μπουκουβάλα που τερμάτισαν σε 6:39.38 πίσω από την Ρουμανία (6:36.63) και την ανεξάρτητη βάρκα (6:37.99).

Στη 3η θέση του τελικού της δικώπου των κοριτσιών στο Ευρωπαϊκό Κ23 πήραν οι Νικολέττα Δρογαλά και Νεφέλη Ντάρα και το χάλκινο μετάλλιο σε 7:41.40 ενώ το χρυσό πήρε η Ρουμανία με 7:24.39 και το ασημένιο η Πολωνία με 7:34.12.

Με ακόμα ένα χάλκινο μετάλλιο το 5ο στο σύνολο ολοκληρώθηκε για τα ελληνικα πληρώματα το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Το κατέκτησαν στο τελικό του διπλού σκιφ η Γαβριέλα Λιόλιου και Βάλια Λυκομήτρου που τερμάτισαν σε 7:14.71. Το χρυσό πήρε η Ρουμανία με 7:04.35 και το ασημένιο η Πολωνία με 7:10.78.Εκτός από τα 6 μετάλλια ήρθαν και τέσσερις 4ες θέσεις ενώ μόλις ένα πλήρωμα έμεινε εκτός τελικού

Πηγή: SDNA.gr