Κυριακή 4 Αυγούστου 2024

Χρυσό στο Πινγκ Πονγκ ο Ζέντονγκ! (vid)

Zhendong wins gold in Ping Pong! (vid)

Fan Zhendong won the gold medal at the Paris Olympics, defeating Sweden's Truls Moregaard 4-1.

Tokyo table tennis men's singles silver medalist Fan Zhendong climbed to the top step of the podium with an outstanding performance in the final against the Swede!

The Chinese athlete left no room for his opponent, as can be seen from the final score. Fan Zhendong celebrated his second Olympic gold medal and third overall, as in Tokyo 2021 he had also won "gold" in the team event. For Truls Moregard, the silver medal was also the first Olympic medal in his collection.

The bronze medal was won by the French Felix Lebrun, who defeated the Brazilian Hugo Calderano 4-0 in the "small" final. This was the first Olympic medal for Felix Lebrun.

*** Χρυσό στο Πινγκ Πονγκ ο Ζέντονγκ! (vid)

Ο Φαν Ζέντονγκ, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, νικώντας με 4-1 τον Σουηδό Τρουλς Μόρεγκαρντ.

Ο Κινέζος Φαν Ζέντονγκ κατέκτησε το Χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, νικώντας με 4-1 τον Σουηδό Τρουλς Μόρεγκαρντ.

Ο «ασημένιος» στο μονό ανδρών του πινγκ πονγκ στο Τόκιο, Φαν Ζέντονγκ, σκαρφάλωσε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου με εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό απέναντι στον Σουηδό!

O Kινέζος αθλητής δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλό του, όπως φαίνεται και από το τελικό σκορ. Ο Φαν Ζέντονγκ πανηγύρισε το δεύτερο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο και τρίτο στο σύνολο, καθώς στο Τόκιο το 2021 είχε αναδειχτεί «χρυσός» και στο ομαδικό. Για τον Τρουλς Μόρεγκαρντ, το ασημένιο μετάλλιο ήταν και το πρώτο Ολυμπιακό στη συλλογή του.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Φελίξ Λεμπρούν, ο οποίος νίκησε στον «μικρό» τελικό, με 4-0, τον Βραζιλιάνο Ουγκό Καλντεράνο. Aυτό ήταν το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο για τον Φελίξ Λεμπρούν.

Πηγή: Novasports.gr