Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2021

Ηρακλής – Ιωνικός 75-78

Iraklis - Ionikos 75-78

Ionikos prevailed in Ivanofeio with 78-75 for the 15th game of the Basket League and achieved its 6th victory in this year's championship.

Ionikos returns from Thessaloniki with the double in his luggage, after the great victory he achieved in Ivanofeio against Iraklis with 78-75 for the 15th game of the Basket League.

The protagonists for the winners were Loukas Mavrokefalidis and Vassilis Toliopoulos, with the experienced center making a double-double and completing the game with 24 points and 14 rebounds, while the international guard had 16 points and 7 assists. From the hosts, Hanlan had 19 points and Kavvadas 15.

This was the 6th victory of Ionikos in this year's championship, with the team of Vangelis Aggelos having a record of 6-9 and Iraklis 5-9.

The hosts entered the game better and were ahead 11-4 in the fourth minute, however, Ionikos reacted immediately and starring Loukas Mavrokefalidis brought the ups and downs (13-14). In fact, the team of Vangelis Aggelos completed the first ten minutes at +5 (23-18).

The same picture continued in the second period, with Ionikos at 13 'reaching +12 (33-21) and at 17' at +13 (39-26). The hosts in the last minutes increased the pace and with an individual score of 8-2 reduced to 41-34, which was the score of the first half.

In the third ten minutes, Iraklis, with Hanlan scoring great shots outside the three-point line, came close to 3 (40-43), but failed to get ahead. Ionikos remained ahead of the score and closed the season ahead with 56-55.

In the last period, Iraklis with three points from Hanlan and Haggins took the lead with 69-63, but the guests responded with Smith and Toliopoulos (71-71, 38 '). In the end, however, the experience of Mavrokefalidis spoke, with Ionikos taking the victory with 78-75.

The quarters: 18-23, 34-41, 55-56, 75-78

*** Ηρακλής – Ιωνικός 75-78

Ο Ιωνικός επικράτησε στο Ιβανώφειο με 78-75 για την 15η αγωνιστική της Basket League και πέτυχε την 6η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Με το διπλό στις αποσκευές του επιστρέφει από τη Θεσσαλονίκη ο Ιωνικός, μετά τη μεγάλη νίκη που πέτυχε στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή με 78-75 για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Λουκάς Μαυροκεφαλίδης και Βασίλης Τολιόπουλος, με τον έμπειρο σέντερ να κάνει νταμπλ-νταμπλ και να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο διεθνής γκαρντ είχε 16 πόντους και 7 ασίστ.  Από τους γηπεδούχους, 19 πόντους είχε ο Χάνλαν και 15 ο Καββαδάς.

Αυτή ήταν η 6η νίκη του Ιωνικού στο φετινό πρωτάθλημα, με την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου να έχει ρεκόρ 6-9 και τον Ηρακλή 5-9.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 11-4 στο τέταρτο λεπτό, όμως, ο Ιωνικός αντέδρασε άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη έφερε τα πάνω-κάτω (13-14). Μάλιστα, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (23-18).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τον Ιωνικό στο 13’ να φτάνει στο +12 (33-21) και στο 17’ βρέθηκε στο +13 (39-26). Οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά ανέβασαν ρυθμούς και με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 41-34, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής με τον Χάνλαν να πετυχαίνει μεγάλα σουτ έξω από τη γραμμή του τριπόντου πλησίασε στους 3 (40-43), αλλά δεν κατάφερε να περάσει μπροστά. Ο Ιωνικός παρέμεινε μπροστά στο σκορ και έκλεισε την περίοδο μπροστά με 56-55.

Στην τελευταία περίοδο ο Ηρακλής με τρίποντα από τους Χάνλαν και Χάγκινς πέρασε μπροστά με 69-63, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τους Σμιθ και Τολιόπουλο (71-71, 38’). Στο τέλος όμως μίλησε η εμπειρία του Μαυροκεφαλίδη, με τον Ιωνικό να παίρνει τη νίκη με 78-75.

Τα δεκάλεπτα:18-23, 34-41, 55-56, 75-78

Πηγή: To10.gr