Δευτέρα 6 Μαΐου 2019

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-3,στον δεύτερο τελικό της σειράς

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-3,στον δεύτερο τελικό της σειράς PAOK - Olympiacos 1-3

Olympiacos defeated PAOK in Thessaloniki, winning 3-1 sets, making 2-0 in the series of finals and on Thursday (9/5) with a win in Rendi conquered the championship for the second consecutive year!

PAOK took the first set at the PAOK Sports Arena, taking advantage of Olympiacos's many mistakes, but then failed to face the Reds who turned the game into the Palataki, prevailed with 3-1 sets and are a victory away from his conquest second round of championship against the Thessalonians. The best for the Benitez team are Alejiev and Rawworth, both positive and Schmitt.

The only area that the Piraeus lagged against their rival was the one serving. After they failed to get, only two of the so-called "easy" points. In the attack, however, Olympiacos made fires, and especially in the last two sets, PAOK seemed short-circuited and found no solutions, except by Clawcock, who significantly improved his performance in relation to the first final in Rendez.

In the third final on Thursday, Olympiacos conquers the cup with victory while PAOK travels to Piraeus with his back to the wall aiming for the bracelet that will send back the series to Thessaloniki and will keep the dream of the title alive.

In the first set the hosts took advantage of the continual wrong serve of Munio's players, the Reds lost the lead after 17-18, only managed to reduce to 23-22 with Rawveddink, but the Thessalonians took the set with 25-23 for 1-0 in the match.

Apparently more concentrated in the second set Olympiacos bounced PAOK's resistance, he reduced his mistakes and with very good Alexieff and Schmit who made the difference began to build a difference from 18-19 and got the set with relative ease with the mistake Garrett's 21-25, to come 1-1 on the set.

In the third set the two teams went hand in hand to the score until 10-10. PAOK won two points in 12-10, but the Reds reacted with an impressive 5-0 for 12-15 and a total of 10-2 for 14-20 was imposed on his opponent! Alexeev made 17-24 and the set ended with Andreadis' first year, which was 17-25, for the overturning and 1-2 in the set.

Alexieff and Rauveddink were both unstoppable in the attack with Olympiacos taking the fourth set for 3-1. Muniz's team had the upper hand in the scoring from scratch and gradually began to make a big difference with the set ending at 15-25 and the Piraeus to be after the second victory, a breath away from their second run in the championship!

===ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-3

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με 3-1 σετ, έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών και την Πέμπτη (9/5) με νίκη στο Ρέντη κατακτά το πρωτάθλημα για δεύτερη σερί χρονιά!

Ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο σετ στην PAOK Sports Arena, εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού, αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να κοντράρει τους Ερυθρόλευκους που γύρισαν το παιχνίδι μέσα στο Παλατάκι, επικράτησαν με 3-1 σετ και βρίσκονται μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του δεύτερου σερί πρωταθλήματος κόντρα στους Θεσσαλονικείς.  Κορυφαίοι για την ομάδα του Μπενίτεθ οι Αλεξίεφ και Ραουβέρντινκ, θετικός και ο Σμιτ.

Ο μοναδικός τομέας που υστέρησαν οι Πειραιώτες έναντι του αντιπάλου τους ήταν εκείνος του σερβίς. Αφού δεν κατάφεραν να πάρουν, παρά μόνο δύο από τους επονομαζόμενους «εύκολους» πόντους. Στην επίθεση όμως ο Ολυμπιακός έβγαζε φωτιές και κυρίως στα δύο τελευταία σετ, ο ΠΑΟΚ έμοιαζε βραχυκυκλωμένος και δεν έβρισκε λύσεις, παρά μόνο από τον Κλάπβαικ που ανέβασε αισθητά την απόδοσή του σε σχέση με τον πρώτο τελικό στον Ρέντη.

Στον τρίτο τελικό την προσεχή Πέμπτη ο Ολυμπιακός με νίκη κατακτά την κούπα, ενώ ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στον Πειραιά με την πλάτη στον τοίχο με στόχο το μπρέικ που θα στείλει ξανά τη σειρά στη Θεσσαλονίκη και θα διατηρήσει ζωντανό το όνειρο του τίτλου.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα συνεχόμενα λάθος σερβίς των παικτών του Μουνιόθ, οι Ερυθρόλευκοι έχασαν το προβάδισμα μετά το το 17-18, κατάφεραν μόνο να μειώσουν σε 23-22 με τον Ράουβερντινκ, όμως οι Θεσσαλονικείς πήραν το σετ με 25-23 για το 1-0 στο ματς.

Αισθητά πιο συγκεντρωμένος στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΟΚ, μείωσε τα λάθη του και με πολύ καλούς τους Αλεξίεφ και Σμιτ που έκανε τη διαφορά άρχισε να χτίζει μια διαφορά από το 18-19 και πήρε το σετ με σχετική ευκολία με το λάθος του Γκάρετ να διαμορφώνει το 21-25, για να έρθει το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ ως το 10-10. Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα δύο πόντων στο 12-10 όμως οι Ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και με εμφατικό σερί 5-0 για το 12-15 και συνολικά 10-2 για το 14-20 επιβλήθηκε του αντιπάλου του! Ο Αλεξίεφ έκανε το 17-24 και το σετ τελείωσε με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη που έκανε το 17-25, για την ανατροπή και το 1-2 στο σετ.

Οι Αλεξίεφ και Ραουβέρντινκ οι δύο ακραίοι του Ολυμπιακού ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση με τον Ολυμπιακό να παίρνει αέρα το τέταρτο σετ για το 3-1. Η ομάδα του Μουνιόθ είχε το πάνω χέρι στο σκορ από την αρχή και σταδιακά άρχισε να παίρνει μεγάλη διαφορά με το σετ να τελειώνει στο 15-25 και τους Πειραιώτες να βρίσκονται μετά τη δεύτερη νίκη, μια ανάσα μακριά από το δεύτερο σερί τους πρωτάθλημα!

Τα σετ: 25-23 (35′), 21-25 (30′), 17-25 (25′), 15-25 (28′)