Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024

Crazy game between Heracles and Ajax with "Aianda" the winner - Utrecht continues its streak

Heracles and Ajax gave a goal and a spectacle with "Aianda" taking the three points (4-3). Utrecht at home to Groniken came away with the double extending their winning streak to six games.

The program of the 9th Eredivisie matchday had great matches in store with great games that stole the show. Heracles and Ajax offered one of the top games of the year with "Ayanda" finally taking the double (4-3), while Utrecht keeps on winning, leaving Gronicken home unscathed (1-0).

Heracles opened the scoring early in the match with Kulenovic putting his team in the lead in the 12th minute. Ajax's answer came in the 25th minute with Klaassen bringing the game back into balance by making it 1-1.

In the 28th minute, Engels definitely scored the goal of the match, maybe even of the year, taking advantage of Ajax's mistake in the midfield and with a shot literally from the center of the field, he gave the home team the lead again for 2-1.

However, Ajax again found a way to respond with Traore beating the Herakles goalkeeper for 2-2 in the 34th minute. The turnaround finally came thanks to Weghorst who in the 63rd minute made the most of Hatto's pass to make it 3-2.

However, Heracles got back into the game again with Kulenovic finding another goal to equalize for 3-3 in the 76th minute. The goal that ultimately decided the game came again from Weghorst, with the Dutchman slotting home from 11 steps in the 82nd minute for a 4-3 final. In the 84th minute, the hosts were left with 10 players after the second yellow card for De Kerschmaker.

The match between Groniken and Utrecht was much more... calmer with the visitors taking the double thanks to Kathleen's goal in the 20th minute, which also made the final 1-0.

Tsvole-Brenda 1-2

*** Τρελό παιχνίδι ανάμεσα σε Χέρακλες και Άγιαξ με νικητή τον «Αίαντα» - Συνεχίζει το σερί της η Ουτρέχτη

Χέρακλες και Άγιαξ χάρισαν γκολ και θέαμα με τον «Αίαντα» να παίρνει το τρίποντο (4-3). Η Ουτρέχτη στην έδρα της Γκρόνικεν έφυγε με το διπλό διευρύνοντας το νικηφόρο σερί της στα έξι παιχνίδια.

Σπουδαίες αναμετρήσεις επιφύλασσε το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής της Eredivisie με σπουδαία παιχνίδια που έκλεψαν τις εντυπώσεις. Χέρακλες και Άγιαξ προσέφεραν ένα από τα κορυφαία παιχνίδια της χρονιάς με τον «Αίαντα» να παίρνει εν τέλει το διπλό (4-3), ενώ η Ουτρέχτη δεν σταματάει να νικάει φεύγοντας αλώβητη από την έδρα της Γκρόνικεν (1-0).

Η Χέρακλες άνοιξε νωρίς το σκορ στην αναμέτρηση με τον Κουλένοβιτς στο 12ο λεπτό να βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα του. Η απάντηση του Άγιαξ ήρθε στο 25’ με τον Κλάασεν να φέρνει το παιχνίδι και πάλι στην ισορροπία πετυχαίνοντας το 1-1.

Στο 28ο λεπτό ο Ένγκελς πέτυχε σίγουρα το γκολ της αγωνιστικής, ίσως και της χρονιάς εκμεταλλευόμενος το λάθος του Άγιαξ στην μεσαία γραμμή και με σουτ κυριολεκτικά από το κέντρο του γηπέδου έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους για το 2-1.

Ο Άγιαξ όμως και πάλι βρήκε τρόπο να αντίδραση με τον Τραορέ να κερδίζει τον τερματοφύλακα της Χέρκαλες για το 2-2 στο 34ο λεπτό. Η ανατροπή τελικά έγινε χάρη στον Βέγκχορστ που στο 63ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την πάσα του Χάτο για το 3-2.

Η Χέρακλες όμως επανήλθε και πάλι στο παιχνίδι με τον Κουλένοβιτς να βρίσκει εκ νέου γκολ ισοφάρισης για το 3-3 στο 76ο λεπτό. Το γκολ που τελικά έκρινε το παιχνίδι μπήκε και πάλι από τον Βέγκχορστ, με τον Ολλανδό να εκτελεί σωστά από τα 11 βήματα στο 82ο λεπτό για το τελικό 4-3. Στο 84’ οι γηπεδούχοι έμειναν και με 10 παίκτες μετά την δεύτερη κίτρινη που αντίκρισε ο Ντε Κερσμάκερ.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στην Γκρόνικεν και την Ουτρέχτη ήταν αρκετά πιο… ήρεμη με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το διπλό χάρη στο γκολ του Κάθλαιν στο 20ο λεπτό, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό 1-0.