Σάββατο 4 Μαΐου 2024

Ligue 1: Τεσσάρα η Μονακό στην Κλερμόν, όνειρα... Ευρώπης η Ρεν

Ligue 1: Four Monaco in Clermont, dreams... of Europe, Rennes

Monaco prevailed with an emphatic 4-1 win over Clermont and Rennes took three... Europe points as they defeated Metz 3-2 and moved even closer to the European places of the French league.

Monaco threw a party in the Principality as they demolished Clermont 4-1 to stay in second place in Ligue 1 with 61 points.

Minamino (16'), Ebolo (37') and Ben Yedder with a double (57', 87') completed the scoring for the Monegasques. For the visitors, Cham Saracevic scored in the 34th minute of the match.

Rennes is approaching Europe

Rennes beat Metz 3-2 away and are now dreaming of... Europe as they cut the gap to four points off Ligue 1's 6th place.

Julien Stéphane's team, with the goals of Guiry (23'), Burigo from the penalty spot (73') and Calimuendo in stoppage time, left Metz with the three points. The home team's two goals were scored by Mikautatze (17') and Diallo in the 45th minute of the match.

Detailed results

Havre - Strasbourg 3-1

Monaco - Clermont 4-1

Metz - Rennes 2-3

Brest - Nantes 0-0

*** Ligue 1: Τεσσάρα η Μονακό στην Κλερμόν, όνειρα... Ευρώπης η Ρεν

Η Μονακό επικράτησε με το εμφατικό 4-1 της Κλερμόν και η Ρεν πήρε τρίποντο... Ευρώπης καθώς νίκησε με 3-2 τη Μετς και πλησίασε κι άλλο στις ευρωπαϊκές θέσεις του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Μονακό έστησε... πάρτι στο Πριγκιπάτο, καθώς διέλυσε με 4-1 την Κλερμόν και παρέμεινε στη 2η θέση της Ligue 1 φτάνοντας τους 61 βαθμούς.

Τα γκολ της νίκης πέτυχαν για την ομάδα του Άντολφ Χίτερ οι Μιναμίνο (16'), Εμπολό (37') και ο Μπεν Γεντέρ με ντοπιέτα (57', 87') ολοκλήρωσε το καρέ τερμάτων για τους Μονεγάσκους. Από πλευράς φιλοξενούμενων, σκόραρε ο Τσαμ Σαράτσεβιτς στο 34ο λεπτό του ματς.

Πλησιάζει στην Ευρώπη η Ρεν

Η Ρεν επικράτησε εκτός έδρας της Μετς με 3-2 και κάνει πλέον... όνειρα Ευρώπης καθώς μείωσε τη διαφορά της στους τέσσερις βαθμούς από την 6η θέση της Ligue 1.

Η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν με τα τέρματα των Γκουιρί (23'), Μπουριγκό από το σημείο του πέναλτι (73') και του Καλιμουεντό στις καθυστερήσεις του αγώνα έφυγε με το τρίποντο από το Μετς. Τα δύο γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Μικαουτάτζε (17') και Ντιαλό στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης.