Σάββατο 27 Απριλίου 2024

Στέφενς - Σάκκαρη 0-2: Νίκη - πρόκριση χωρίς να... ιδρώσει (vid)

Stephens - Sakkari 0-2: Victory - qualification without breaking a sweat (vid)

Sakkari continues her good performances and with a victory over Sloane Stephens 6-1, 6-3 she qualified for the round of 16 of the Mutua Madrid Open.

Playing right after Stefanos Tsitsipas' game, Maria Sakkari scored her second straight win, beating Sloane Stephens 6-1, 6-3 to advance to the Round of 16 in Madrid. There, the Greek woman will face the winner of Haddad Maia - Navarro.

"Clean" in less than half an hour

The first set was turned by Sakkari into a performance for one role. Despite not having a good percentage on her serve (52%), the Greek was excellent behind the second in which she won eight out of ten points.

Sakkari at the start of the match saw Stephens equalize at 1-1, to start her prolonged attack. The 28-year-old athlete made a streak of five games, making two breaks, and without any particular problems took the lead in the match with 6-1.

Stephens picked up the pace, no problem for Sakkari

Maria Sakkari with a lead from the first set made the break at the beginning of the second set, however she saw her American opponent break back. In fact, Stephens managed to take the lead for the first time in the match (2-1), which she maintained for two more games (3-2).

At that point, the Greek first equalized (3-3) and then broke to take the lead in the set (4-3). After changing sides, the 28-year-old was storming against Stephens and with two more won games, including a break, finished the set (6-3) and the case of qualification.

*** Στέφενς - Σάκκαρη 0-2: Νίκη - πρόκριση χωρίς να... ιδρώσει (vid)

Συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις η Σάκκαρη και με νίκη επί της Σλόαν Στέφενς με 6-1, 6-3 πήρε την πρόκριση στην φάση των "16" του Mutua Madrid Open.

Παίζοντας αμέσως μετά το παιχνίδι του Στέφανου Τσιτσιπά, η Μαρία Σάκκαρη μέτρησε τη δεύτερη σερί της νίκη, επικρατώντας με 6-1, 6-3 της Σλόαν Στέφενς για να πάρει την πρόκριση στην φάση των "16" του τουρνουά της Μαδρίτης. Εκεί, η Ελληνίδα θ' αντιμετωπίσει τη νικήτρια από το ζευγάρια Χαντάντ Μάια - Ναβάρο.

«Καθάρισε» σε λιγότερο από μισή ώρα

Το πρώτο σετ μετετράπη από την Σάκκαρη σε παράσταση για έναν ρόλο. Παρά το γεγονός ότι δεν είχε καλό ποσοστό στο σερβίς της (52%), η Ελληνίδα ήταν εξαιρετική πίσω από το δεύτερο στο οποίο κέρδισε τους οκτώ από τους δέκα πόντους.

Η Σάκκαρη στην έναρξη του ματς είδε την Στέφενς να ισοφαρίζει σε 1-1, για να ξεκινήσει την παρατεταμένη επίθεσή της. Η 28χρονη αθλήτρια έκανε ένα σερί πέντε games, κάνοντας δύο breaks, και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα πήρε το προβάδισμα στον αγώνα με 6-1.

Ανέβασε ρυθμό η Στέφενς, κανένα πρόβλημα για την Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη με φόρα από το πρώτο σετ πραγματοποίησε το break στην αρχή του δεύτερου σετ, ωστόσο είδε την Αμερικανίδα αντίπαλό της να κάνει το break back. Μάλιστα, η Στέφενς κατάφερε να πάρει το προβάδισμα για το πρώτη φορά στο ματς (2-1), το οποίο διατήρησε για ακόμη δύο games (3-2).

Σε εκείνο το σημείο η Ελληνίδα, αρχικά ισοφάρισε (3-3) και στη συνέχεια έκανε το break για να πάρει κεφάλι στο σκορ του σετ (4-3). Μετά την αλλαγή πλευράς, η 28χρονη ήταν καταιγιστική κόντρα στην Στέφενς και με ακόμη δύο κερδισμένα games, συμπεριλαμβανομένου ενός break, τελείωσε το σετ (6-3) και την υπόθεση πρόκριση.

Πηγή: Gazzetta.gr