Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2023

Πήρε το θρίλερ στο Μάδεργουελ με σκόρερ Πάλμα και λυτρωτή Ο' Ρίλι η Σέλτικ!

Celtic won the thriller in Motherwell with goalscorer Palma and savior O'Reilly!

In a thriller match, Celtic cruised past Motherwell, with Palma scoring the home team's equalizer at 90'+6' and O'Reilly redeeming himself a minute later for Rodgers' side (1-2).

Passage from Motherwell by fire and... iron for Celtic! Brendan Rodgers' side came within a breath of their second league goal, with Palma entering the match in the 77th minute and scoring in the 87th minute, the hosts equalizing in the sixth minute of stoppage time and O'Reilly seconds later to seal the important three-pointer (1-2).

Sixth win in seven matches for Rodgers' side who won't be dislodged from the top even if St Mirren get past Kilmarnock! In 4th place is Motherwell, who suffered their third defeat this year and have collected 10 points.

After a "barren" first 45 minutes, Celtic entered the second half much more aggressively and pushed for the goal, but without finding any way to break down the Motherwell defence. In the 77th minute, Rogers passed the former Aris player into the match, who ten minutes later made it 0-1 with a smart shot from the edge of the area.

The hosts equalized through Spital in the sixth minute of stoppage time and came close to a valuable draw, but in stoppage time O'Reilly, assisted by Taylor, made it 2-1 to Celtic.

The program of the 7th game

Saturday 30/9

Motherwell-Celtic 1-2

(90'+6' Spital- 88' Palma, 90'+7' O'Reilly)

Aberdeen-St Johnstone

*** Πήρε το θρίλερ στο Μάδεργουελ με σκόρερ Πάλμα και λυτρωτή Ο' Ρίλι η Σέλτικ!

Σε ένα ματς θρίλερ, η Σέλτικ πέρασε από το Μάδεργουελ, με τον Πάλμα να σκοράρει τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 90'+6' και τον Ο'Ρίλι να λυτρώνει ένα λεπτό μετά την ομάδα του Ρότζερς (1-2).

Πέρασμα από το Μάδεργουελ δια πυρός και... σιδήρου για την Σέλτικ! Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς, έφτασε μια ανάσα από τη δεύτερη «γκέλα» της στο πρωτάθλημα, με τον Πάλμα να περνά στο ματς στο 77' να σκοράρει στο 87', τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και τον Ο' Ρίλι δευτερόλεπτα αργότερα να σφραγίζει το σημαντικό τρίποντο (1-2).

Έκτη νίκη σε επτά ματς για την ομάδα του Ρότζερς η οποία δεν θα ξεκολλήσει από την κορυφή, ακόμη και αν η Σεν Μίρεν περάσει από την έδρα της Κιλμάρνοκ! Στην 4η θέση η Μάδεργουελ, η οποία γνώρισε την τρίτη της φετινή ήττα και έχει συγκομιδή 10 βαθμούς.

Μετά από ένα πρώτο «άγονο» 45λεπτο η Σέλτικ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο πολύ πιο επιθετικά και πίεσε για το γκολ, χωρίς ωστόσο να βρει διαδρόμους για να διασπάσει την άμυνα της Μάδεργουελ. Στο 77' Ο Ρότζερς πέρασε στο ματς τον πρώην παίκτη του Άρη ο οποίος δέκα λεπτά αργότερα με ένα έξυπνο σουτ από την άκρη της περιοχής έγραψε το 0-1.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Σπίταλ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και βρέθηκαν κοντά σε μια πολύτιμη ισοπαλία, όμως σε «νεκρό» χρόνο ο Ο' Ρίλι από ασίστ του Τέιλορ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για τη Σέλτικ.