Anna Kiesenofer won first place in the cycling race at the Tokyo Olympics. In fact, the athlete from Austria covered the 137 kilometers in 3:52:45, followed by Anemiek van Flutten and Eliza Longo Borgini.

48 cycling athletes took part in the race, with 19 failing to finish. Among those who did not reach the finish was the Cypriot Andri Christoforou.

6. Lisa Brenauer (Germany) 3:54:31

7.Corin Rivera (USA) 3:54:31

8. Marta Cavalli (Italy) 3:54:31

*** Ολυμπιακοί Αγώνες: Πρώτη η Κιεζενόφερ στην ποδηλασία

Στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Άννα Κιεζενόφερ για το αγώνισμα της ποδηλασίας, η αθλήτρια από την Αυστρία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Η Άννα Κιεζενόφερ κέρδισε την πρώτη θέση στο αγώνισμα της ποδηλασίας, στο πλαίσιο των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Μάλιστα η αθλήτρια από την Αυστρία κάλυψε τα 137 χιλιόμετρα σε 3:52:45 ακολούθησε η Ανέμιεκ φαν Φλέουτεν και η Ελίζα Λόνγκο Μποργκίνι.

Στον αγώνα συμμετείχαν 48 αθλήτριες της ποδηλασίας με τις 19 να μην καταφέρνουν να τερματίσουν. Ανάμεσα σε εκείνες που δεν έφτασαν τον τερματισμό ήταν και η Κύπρια Άντρι Χριστοφόρου.