Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2024

Με... άνεση στους «32» του Challenge Cup ο Παναθηναϊκός

Panathinaikos is comfortably in the "32" of the Challenge Cup

Panathinaikos defeated Senois 3-0 in Geneva, getting the ticket for the "32" of the Challenge Cup, which will face the French Tourquais.

With an excellent performance, he did what Panathinaikos needed. The "greens" had won 3-0 sets in Senois, the previous week and today (16/10) had to take 2 sets in Geneva, in order to qualify for the next phase of the Cev Challenge Cup.

Andreopoulos' team did it, showing an excellent competitive image in defense and attack. Winning away from home with 3-0 sets (18-25, 21-25, 12-25).

In his match, the "clover", did not leave any room for his opponent, he managed to win the first set 25-18, having taken the difference in the score early on, the second set was more... a derby, the 2 teams went point to point Panathinaikos took... head on the scoreboard at a pivotal point making it 2-0 with 25-21. In the third and as it turned out to be the last set, the home team ran out of energy and this gave the visitors the opportunity to take a big lead from very early on (12-6) until they completed their excellent performance, taking the third set by double digits (25-12 ), winning away from home with 3-0.

In the next phase, the "greens" will face the strong Tourquois of France, which has started with 3/3 in its league.

*** Με... άνεση στους «32» του Challenge Cup ο Παναθηναϊκός

Ό Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 σετ την Σενουά στην Γενεύη, παίρνοντας το εισιτήριο για τους «32» του Challenge Cup που θα αντιμετωπίσει την Γαλλική Τουρκουά.

Με εξαιρετική εμφάνιση έκανε αυτό που χρειαζόταν ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» είχαν επικρατήσει με 3-0 σετ τις Σενουά, την προηγούμενη εβδομάδα και σήμερα (16/10) έπρεπε να πάρει 2 σετ στην Γενεύη, ώστε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Cev Challenge Cup.

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου το πραγματοποίησε, δείχνοντας μια εξαιρετική αγωνιστική εικόνα σε άμυνα και επίθεση. Νικώντας και εκτός έδρας με 3-0 σετ (18-25, 21-25, 12-25).

Στα του αγώνα το «τριφύλλι», δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο του, κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-18 έχοντας από νωρίς πάρει την διαφορά στο σκορ, το δεύτερο σετ ήταν πιο... ντέρμπι οι 2 ομάδες πήγαιναν πόντο ώσπου ο Παναθηναϊκός πήρε... κεφάλι στο σκορ σε κομβικό σημείο κάνοντας το 2-0 με 25-21. Στο τρίτο και όπως αποδείχθηκε τελευταίο σετ οι γηπεδούχοι είχαν ξεμείνει από δυνάμεις και αυτό έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρει μεγάλο προβάδισμα από πολύ νωρίς (12-6) ώσπου ολοκλήρωσαν την εξαιρετική τους εμφάνιση, παίρνοντας το τρίτο σετ με διψήφιο νούμερο (25-12), νικώντας εκτός έδρας με 3-0.

Στην επόμενη φάση οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν την ισχυρή Τουρκουά της Γαλλίας, που στο πρωτάθλημα της έχει ξεκινήσει με 3/3.

Πηγή: SDNA.gr