Samou Omorontion has been in terrific form, with the young Porto forward dismantling Malta in the space of a half, for the EURO U21 qualifiers.

Spain and Malta face off for the 10th matchday of the EURO U21 qualifiers, with Samos Omorontion doing... miracles.

The 20-year-old Porto striker has been particularly hot this season, with seven goals in seven appearances, which he is proving with his national under-21 team as well.

Omorontion from the very first 45 minutes gave dimensions of triumph to his team's victory, as he managed to find the way to the opposing net four times in total.

Omorontion points and is unstoppable. First, in the 5th minute, he brought down the ball beautifully in the opponent's area and easily made it 1-0. In the 37th minute, he jumped after Carmona's cross and made it 2-0 with a close-range shot.

Just two minutes later, in the 39th minute, he passed whoever he found in front of him and made a hat trick with a perfect finish. His football recital ended in stoppage time with another beautiful goal to make it 4-0.

Porto acquired him this summer on a regular transfer from Atletico Madrid paying just 15 million euros, with the youngster already worth much more.

*** Κάνει… πλάκα ο Ομορόντιον με τέσσερα γκολ από ημίχρονο απέναντι στη Κ19 της Μάλτα

Σε τρομερή φόρμα βρίσκεται ο Σάμου Ομορόντιον, με τον νεαρό επιθετικό της Πόρτο να διαλύει τη Μάλτα μέσα σε ένα ημίχρονο, για τα προκριματικά του EURO U21.

Ισπανία και Μάλτα αναμετρούνται για την 10η αγωνιστική των προκριματικών του EURO U21, με τον Σάμου Ομορόντιον να κάνει… θαύματα.

Ο 20χρονος επιθετικός της Πόρτο είναι ιδιαίτερα «καυτός» τη φετινή χρονιά, με επτά γκολ σε επτά εμφανίσεις, κάτι που το αποδεικνύει και με την εθνική του ομάδα κάτω των 21 ετών.

Ο Ομορόντιον από το πρώτο κιόλας 45λεπτο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, καθώς κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα συνολικά τέσσερις φορές.

Ο Ομορόντιον δείχνει και είναι ασταμάτητος. Πρώτα στο 5ο λεπτό κατέβασε υπέροχα την μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή και έκανε εύκολα το 1-0. Στο 37’ πετάχτηκε μετά τη σέντρα του Καρμόνα και με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-0.

Μόλις δύο λεπτά μετά στο 39ο λεπτό πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με άψογο τελείωμα έκανε χατ τρικ. Το ποδοσφαιρικό του ρεσιτάλ ολοκλήρωσε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με άλλο ένα όμορφο γκολ για το 4-0.

Η Πόρτο τον απέκτησε φέτος το καλοκαίρι με κανονική μεταγραφή από την Ατλέτικο Μαδρίτης καταβάλοντας μόλις 15 εκατομμύρια ευρώ, με τον νεαρό να αξίζει ήδη πολλά παραπάνω.

Πηγή: SportFM.gr