Olympiacos Nicosia - Anorthosis 1-4: "Unlocked" in the 2nd half and qualified (vid)

Okka's changes took place at halftime and with four goals in the second half, Anorthosis qualified against Olympiakos Nicosia in Peristerona.

Olympiacos Nicosia welcomed Anorthosis in Katokopia - Return of "Glavkos Cleridis" for the single match of the 1st phase of the Coca-Cola Cup. "Kyria" was the team that entered the first part of the match better, showing their determination to qualify. The Famagusta team dominated the field with a 70% possession rate, compared to 30% for Ethnikos.

The visitors were constantly pushing to find spaces and create chances against a very well set defense of the home team, who were waiting for the opportunity to strike on the counter attack.

In the first half, Anorthosis managed to create 6 opportunities, 3 of which ended up on target, while Ethnikos made only 3 missed shots. The highlight of the half was Chrysostomos' header in the 41st minute, after Rogulic's corner kick.

In the second half with the "good morning" Anorthosis managed to beat the goalkeeper Kyriakos in the 50' with Paroutis and opened the scoring. The Cypriot footballer shot from outside the area, the ball hit the crossbar, and on the rebound he scored with a low low shot.

The visitors did not stop creating opportunities and 10 minutes after the first goal, Rafa Lopes found himself in a shooting position at the height of the penalty and with a drift shot made it 2-0, simplifying the case of qualification for Anorthosis.

In the 67th minute, Iliev opened an account with "Kyria" by scoring in a new home, after an effort by Theodoros who served a ready goal to the Bulgarian striker.

In the 81st minute, Anorthosis won a penalty for Gavriel's hand in the previous phase, after VAR intervention, and Rafa Lopes hit the target to make it 4-0.

The image of the match remained the same until the end, with Anorthosis constantly holding the ball and creating scoring opportunities, while Olympiacos waited to counterattack. A deep ball in the 90' ​​found Toska in a favorable position and he managed to reduce the score to 4-1.

Elevens:

Olympiacos (Nikos Nikolaou): Kyriakou, Barbosa (Andreou 61'), Gavriel, Michaelidis, Ignatidis (Georgiou 83'), Kontos, Karatonas, Vieirinia (M. Charalambous 67'), Christou, Vagiannidis (Toska 61'), Stefanou.

Anorthosis (Giannakis Okkas): Kerainos, Stamoulis (46' Conceição), Chrysopoulos, Mladzovics, Kiko (73' Michalas), Artimatas (46' S. Charalambous), Chrysostomou, Rogulic (46' Lopes), Theodorou, Paroutis, Iliev ( 73′ E. Charalambous).

*** Ολυμπιακός Λευκωσίας - Ανόρθωση 1-4: «Ξεκλειδώθηκε» στο Β' ημίχρονο και πήρε την πρόκριση (vid)

Έπιασαν τόπο οι αλλαγές του Οκκά στο ημίχρονο και με τέσσερα γκολ στο Β' μέρος η Ανόρθωση πήρε την πρόκριση απέναντι στον Ολυμπιακό Λευκωσίας στην Περιστερόνα.

Ο Ολυμπιακός Λευκωσίας υποδέχθηκε την Ανόρθωση στο Κατωκοπιά - Επιστροφή «Γλαύκος Κληρίδης» για τον μονό αγώνα της Α' φάσης του Κυπέλλου Coca-Cola. Η «Κυρία» ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο πρώτο μέρος του αγώνα δείχνοντας την αποφασιστικότητα της για την πρόκριση. Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε την κυριαρχία στο γήπεδο με ποσοστό κατοχής 70%, έναντι 30% του Εθνικού.

Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν συνεχώς να βρουν χώρους και να δημιουργήσουν ευκαιρίες απέναντι στην πολύ καλά στημένη άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι περίμεναν την ευκαιρία να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.

Η Ανόρθωση στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να δημιουργήσει 6 ευκαιρίες εκ των οποίων οι 3 κατέληξαν στον στόχο, ενώ ο Εθνικός πραγματοποίησε μόλις 3 άστοχα σουτ. Αποκορύφωμα του ημιχρόνου ήταν το δοκάρι του Χρυσοστόμου με κεφαλιά στο 41', μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρόγκουλιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο με το «καλημέρα» η Ανόρθωση κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα Κυριάκου στο 50' με τον Παρούτη και άνοιξε το σκορ. Ο Κύπριος ποδοσφαιριστής σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, και στην επαναφορά ο ίδιος σκόραρε με ένα σκαστό χαμηλό σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν να δημιουργούν ευκαιρίες και 10 λεπτά μετά το πρώτο γκολ, ο Ράφα Λόπες βρέθηκε σε θέση βολής στο ύψος του πέναλτι και με ένα συρτό σουτ έκανε το 2-0, απλοποιώντας την υπόθεση πρόκριση για την Ανόρθωση.

Στο 67', ο Ίλιεφ άνοιξε λογαριασμό με την «Κυρία» σκοράροντας σε καινή εστία, μετά από προσπάθεια του Θεοδώρου που σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Βούλγαρο επιθετικό.

Στο 81' η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι για χέρι του Γαβριήλ σε προηγούμενη φάση, έπειτα από παρέμβαση του VAR, και ο Ράφα Λόπες ευστόχησε κάνοντας το 4-0.

Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια μέχρι και την λήξη, με την Ανόρθωση να κρατάει συνεχώς μπάλα και να δημιουργεί ευκαιρίες για γκολ, ενώ ο Ολυμπιακός περίμενε να βγει στην αντεπίθεση. Μια βαθιά μπαλιά στο 90' βρήκε τον Τόσκα σε ευνοϊκή θέση και με πλασέ κατάφερε να μειώσει σε 4-1.

Ενδεκάδες:

Ολυμπιακός(Νίκος Νικολάου): Κυριάκου, Μπαρμπόσα (61΄ Ανδρέου), Γαβριήλ, Μιχαηλίδης, Ιγνατίδης (83΄ Γεωργίου), Κοντός, Καράντωνας, Βιεϊρίνια (67΄ Μ. Χαραλάμπους), Χρίστου, Βαγιαννίδης (61΄ Τόσκα), Στεφάνου.

Ανόρθωση (Γιαννάκης Οκκάς): Κεραυνός, Σταμούλης (46′ Κονσεϊσάο), Χρυσόπουλος, Μλάντζοβιτς, Κίκο (73′ Μιχάλας), Αρτυματάς (46′ Σ. Χαραλάμπους), Χρυσοστόμου, Ρόγκουλιτς (46′ Λόπες), Θεοδώρου, Παρούτης, Ίλιεφ (73′ Ε. Χαραλάμπους).

Πηγή: Gazzetta.gr