Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2018

Λύτρωση με Άλμπεργκ στις καθυστερήσεις για τον Πανιώνιο! (video)

Waiver of Albarg in delays for Panionios! (video)

With the Dutch goal in the delays, Panionios saved the game and brought 1-1 with Levadiakos (preceded by Ioannidis) in the match that threw the curtain of the 13th game.

After a game - thriller in Nea Smyrni, Panionios and Levadiakos came 1-1 in the game that finished the 13th Super League. The Boeotians led with Ioannidis in 41 ', they withstood the hammering (two beams with Masoura the hosts), but the goal of the "golden" change, Roland Albarg in the delays formed the final result.

The match

In front of a small crowd in Nea Smyrna, Panionios imposed his rhythm early and was more aggressive than Levadiakos. Just at 4, the home team threatened for the first time when Dominguez's head crossed the beams. In 16 'Durmurai made a nice move through the area, but Baytz said' no '.

In the 21st minute Liagas overturned Economidis in the area. But Tatsis did not see the phase well and instead of a penalty he fouled for the home team, at the limits of the area.

At 32 'the blue-red missed a new big chance. Spirintonovic was in fourth place, he shot, but Bajc sent a corner.
Five minutes later, Levadiakos for the first time made it difficult for Panionios to stay. Stanojjevic executed the foul, the ball found on the wall and Knotnik sent a strike to a corner.

The Bohemians increased their performance and managed to reach the goal at 41 '. In a tight attack, Keita made the straight, Ioannides took the ball and scored for 0-1. As it turned out from the turn, of course, the ace of Levadiakos was exposed!
0-1 was the result of the first half.

In the resumption, Panionios pushed Levadiakos a lot, aiming, initially, to reach the end of the tie. Spirinovic continued to lose opportunities (49 '- 57'), the scorers scored Zsopoulos but the goal was correctly canceled as offside, while in 68 'the home team reached a ... breathing goal. Masuras was uninvolved in the area, but he missed the left, but the ball found the left bar of the Levadiakos hearth!

Despite the changes and the great effort, Panionios did not manage to become threatening. The home team was more frustrated by the time, despite the fact that they were mostly trying with a long shot from Sprintonovich. In the delays, Massouras with a shot - owd went to ... to clear his team, but the ball found the junction of the beams on the left!

Finally, the goal for Panionios came in 5 minutes of the delays. The "golden" change of Akis Mantzios, Roland Albergar from a long distance, the ball took a strange bust, tricked the goalie and ended up in the net to make it 1-1 which was the final result.

Panionios reached 18 points and Levadiakos 8 in the championship.
===Λύτρωση με Άλμπεργκ στις καθυστερήσεις για τον Πανιώνιο! (video)

Με γκολ του Ολλανδού στις καθυστερήσεις, ο Πανιώνιος έσωσε την παρτίδα και έφερε 1-1 με τον Λεβαδειακό (προηγήθηκε με τον Ιωαννίδη) στο ματς που έριξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής.

Έπειτα από παιχνίδι – θρίλερ στη Νέα Σμύρνη, Πανιώνιος και Λεβαδειακός ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη 13η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Οι Βοιωτοί προηγήθηκαν με τον Ιωαννίδη στο 41’, άντεξαν στο σφυροκόπημα (δυο δοκάρια με τον Μασούρα οι γηπεδούχοι), αλλά το γκολ της «χρυσής» αλλαγής, του Ρόλαν Άλμπεργκ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Tο ματς

Μπροστά σε λίγο κόσμο στη Νέα Σμύρνη, ο Πανιώνιος επέβαλλε από νωρίς τον ρυθμό του και μπήκε πιο επιθετικά από τον Λεβαδειακό. Μόλις στο 4’ ,οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά όταν η κεφαλιά του Ντομίνγκες πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 16’ ο Ντουρμισάι έκανε ωραία κίνηση και πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μπάγιτς είπε «όχι».

Στο 21’ ο Λιάγκας ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Οικονομίδη. Ο διαιτητής Τάτσης, όμως, δεν είδε καλά τη φάση και αντί για πέναλτι έδωσε φάουλ υπέρ των γηπεδούχων, στα όρια της περιοχής.

Στο 32’ οι κυανέρυθροι έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Σπιριντόνοβιτς βρέθηκε σε θεση τετ α τετ, πλάσαρε, αλλά ο Μπάγιτς έδιωξε σε κόρνερ.
Πέντε λεπτά αργότερα, ο Λεβαδειακός για πρώτη φορά έβαλε δύσκολα στην εστία του Πανιωνίου. Ο Στανόγιεβιτς εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τείχος και ο Κότνικ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Οι Βοιωτοί ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ στο 41’. Σε κόντρα επίθεση, ο Κεϊτά έκανε την κάθετη, ο Ιωαννίδης πήρε την μπάλα και πλάσαρε για το 0-1. Όπως φάνηκε από το ριπλέι, βέβαια, ο άσος του Λεβαδειακού ήταν εκτεθειμένος!
Το 0-1 ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Πανιώνιος πίεσε πολύ τον Λεβαδειακό με στόχο, αρχικά, να φτάσει στο τέρμα της ισοφάρισης. Ο Σπιριντόβιτς συνέχισε να χάνει ευκαιρίες (49’ – 57’), οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μα τον Ζησόπουλο αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ, ενώ στο 68’ οι γηπεδούχοι έφτασαν μια… ανάσα από το γκολ. Ο Μασούρας βρέθηκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, σούταρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι της εστίας του Λεβαδειακού!

Παρά τις αλλαγές και τη μεγάλη προσπάθεια, ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός. Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα είχαν και περισσότερο εκνευρισμό, παρά το γεγονός ότι προσπάθησαν κυρίως με μακρινά σουτ από τον Σπιριντόνοβιτς. Στις καθυστερήσεις, ο Μασούρας με σουτ – οβίδα πήγε να… λυτρώσει την ομάδα του, αλλά η μπάλα βρήκε τη συμβολή των δοκών στα αριστερά!

Τελικά, το γκολ για τον Πανιώνιο ήρθε στο 5 λεπτό των καθυστερήσεων. Η «χρυσή» αλλαγή του Ακη Μάντζιου, ο Ρόλαντ Αλμπεργκ σούταρε από μακριά, η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα, ξεγέλασε τον αντίπαλο γκολκίπερ και κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Πανιώνιος έφτασε τους 18 βαθμούς και ο Λεβαδειακός του 8 στο πρωτάθλημα.
Πηγή: Σπορ FM